میکروکنترلر ATmega328

میکروکنترلر ATmega328

میکروکنترلر ATmega328 یک میکروکنترلر 8 بیتی است که بسیار شبیه ATmega168 می‌باشد. با این تفاوت که حافظه فلش آن دوبرابر یعنی 32 کیلوبایت فضا برای ذخیره کدها است، دارای 32 خط ورودی و خروجی و سرعت پردازش آن با استفاده از یک کریستال خارجی حداکثر تا 20 مگاهرتز می باشد، ولتاژ عملیاتی میکروکنترل بین 1.8 تا 5 ولت است. این میکرو کنترلر بر پایه ی AVR با معماری قدرتمند RISC ساخته شده است.

AVR خانواده‌ای از ریزکنترل‌گرهایی است که آن را روانهٔ بازار الکترونیک کرده‌ است. این ریزکنترل‌گرهای 8 بیتی به خاطر دارا بودن قابلیت برنامه‌نویسی توسط کامپایلر زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا، مورد توجه قرار می‌گیرند. این ریزکنترل‌گرها از معماری ریسک برخوردارند. همچنین کوشیده‌ است تا با استفاده از معماری پیشرفته و دستورهای بهینه، حجم کد تولید شده را پایین آورده و سرعت اجرای برنامه را بالا ببرد.

یکی از مشخصات این نوع ریزکنترل‌گرها دارا بودن ۳۲ ثبات همه منظوره است. همچنین در این ریزکنترل‌گرها، از حافظه‌های کم مصرف و غیر فرار فلش و ای‌ای‌پی‌رام استفاده می‌شود. کامپایلرهایی به زبان بیسیک و C که زبان‌هایی پرکاربردی در دنیا محسوب می‌شوند: برای این نوع ریزکنترل‌گرها طراحی شده‌است. البته در حال حاضر استفاده از کامپایلر بسکام BASCOM که نسبت به زبان C بسیار راحت‌تر و سریع تر عمل می‌کند جایگزین زبان C شده‌است. همچنین زبان اسمبلی را نیز می‌توان برای برنامه‌نویسی به کار برد. همچنین نرم‌افزار CodeVision، برای برنامه‌نویسی به زبان C (سازگار با این ریزکنترل‌گرها) بسیار رایج است.

مشخصات میکروکنترلر ATmega328

میکروکنترلر مبتنی بر AVR RISC 8 بیتی Atmel. ترکیبی از حافظه فلش 32 کیلوبایتی ISP با قابلیت خواندن در حین نوشتن. 1 کیلوبایت EEPROM  2 کیلوبایت SRAM  23 خط ورودی/خروجی همه منظوره، 32 رجیستر کاری همه منظوره، 3 عدد قابل انعطاف تایمر/ شمارنده با حالت‌های مقایسه، وقفه‌های داخلی و خارجی ، USART قابل برنامه‌ریزی سریال ، رابط سریال دو سیمه بایت‌گرا، پورت سریال SPI ، مبدل A/D 10 بیتی 6 کاناله (8 کانال در بسته‌های TQFP و QFN / MLF ) قابل برنامه ریزی تایمر نگهبان با اسیلاتور داخلی و 5 حالت ذخیره انرژی قابل انتخاب توسط نرم افزار. این دستگاه بین 1.8 تا 5.5 ولت کار می کند. این دستگاه به توان عملیاتی نزدیک به 1 MIPS /MHz می رسد.

مشخصات فنی ATmega328

عنوان مقدار
دیتاشیت
وزن ۲/۱۲ گرم
نوع اسیلاتور External, Internal
تعداد کانال PWM 6
اندازه حافظه RAM 2 KB
اندازه حافظه برنامه 32 KB
پکیج DIP
تعداد‌پایه 28
تعداد تایمر 3
تعداد کانال ADC 6
تعداد‌ورودی خروجی 23
نوع ارتباط I2C SPI UART
حداقل دمای کاری -40 °C
حداقل ولتاژ تغذیه 1.8 V
حداکثردمای کاری 85 °C
حداکثر فرکانس پردازنده 20 MHz
حداکثر ولتاژ تغذیه 5.5 V
خانواده کنترلر ATmega
اندازه حافظه EEPROM 1 KB

ویژگی‌های تراشه:

  • دو واحد تایمر/ کانتر 8 بیتی با تقسیم کننده فرکانس مجزا و دارای مد مقایسه
  • یک واحد تایمر/ کانتر  16 بیتی با تقسیم کننده فرکانس مجزا و دارای مد مقایسه و Capture
  • شمارنده زمان واقعی با اسیلاتور جداگانه
  • شش کانال PWM
  • مبدل ADC آنالوگ به دیجیتال 6 کانال 10 بیتی
  • واحد های ارتباط سریال  I2C ، USART، SPI
  • تایمر نگهبان با اسیلاتور جداگانه
  • مقایسه کننده آنالوگ
  • منابع داخلی و خارجی وقفه
  • مد های Sleep

دانلود

جهت نمایش لینک دانلود فیلدهای درخواستی را پر کنید.
×