میکروکنترلر ATmega16

میکروکنترلر ATmega16 را شرکت Atmel تولید می‌کند. که تحت خانواده Advanced Virtual RISC Atmel قرار دارد. دارای سیستم پیشرفته RISC (Reduced Instruction Set Computing) و میکروکنترلر با کارایی بالا. این نسخه پیشرفته میکروکنترلرهای 8051 است. که دارای ویژگی های میکروکنترلر 8051 است. این رایانه داخلی با پردازنده، RAM ،ROM ،EEPROM، تایمر، شمارنده، ADC و چهار پورت 8 بیتی آخر است مانند پورت A، پورت B، پورت C، پورت D. هر پورت دارای 8 پایه ورودی و خروجی برای عملکرد بیشتر است. در قسمت زیر می‌توانیم ویژگی های این میکروکنترلر را مشاهده کنیم.

ویژگی‌های میکروکنترلر ATmega16

ویژگی‌های ATmega16 شامل موارد زیر است:

 • این یک میکروکنترلر 40 پین است. هر پین مشخصات خود را دارد. اینها از اتصالات ورودی یا خروجی پشتیبانی می کنند و به چهار پورت تقسیم می‌شوند.
 • میکروکنترلر 8 بیتی – ATmega16 یک میکروکنترلر با کارایی بالا است و می‌تواند داده‌های 8 بیتی را همزمان پردازش کند. 8 بیت داده از حافظه می گیرد و از مصرف کم برق استفاده کنید.
 • معماری آن براساس معماری پیشرفته RISC ساخته شده است. این با 131 دستورالعمل قدرتمند داخلی ساخته شده است. این دستورالعمل‌ها می‌توانند اجرای یک چرخه برای یک فرایند آسان باشند.
 • تا 16 میلیون دستورالعمل را می‌تواند در ثانیه پردازش کند. حداکثر فرکانس کاری آن 16 مگاهرتز است.
 • دارای 32 ثبت داخلی است. این ثبات ها به اتصال CPU به دستگاه های جانبی خارجی کمک می‌کنند.
 • میکروکنترلر ATmega16 بیشترین لوازم جانبی مانند ADC (مبدل آنالوگ به دیجیتال)، USART ،SPI و یک مقایسه آنالوگ را پیدا کرده است.
 • حافظه – دارای 16 کیلوبایت حافظه فلش قابل برنامه‌ریزی، SRAM (حافظه دسترسی خواننده استاتیک) دارای 1 کیلوبایت حافظه داخلی، 512 بایت EEPROM.
 • دو تایمر / شمارنده 8 بیتی و یک تایمر / شمارنده 16 بیتی – تایمرها می‌توانند زمان کار را همزمان با سیستم / ساعت خارجی اندازه‌گیری کنند و شمارنده‌ها برای شمارش وقایع در هر بازه زمانی هستند.
 • ATmega16 چهار کانال PWM دارد – این موارد برای بازسازی سیگنال آنالوگ در سطح بار مربوط به سیگنال‌های دیجیتال مفید هستند.
 • قابل برنامه ریزی USART – می‌توان آن را به عنوان گیرنده و فرستنده همزمان همزمان همزمان جهانی نامید. این USART ارتباط ناهمزمان بین فرستنده به گیرنده را فراهم می‌کند.
 • ویژگی‌های ویژه میکروکنترلرها – نوسان ساز RC داخلی، تنظیم مجدد روشن بودن و تشخیص برنامه‌ریزی خاموش شدن، هر دو روش قطع منابع و شش حالت مختلف خواب.
 • I / O و Packages – دارای 32 خط ورودی / خروجی قابل برنامه ریزی برای کاربردهای مختلف.
 • ولتاژ عملیاتی – ولتاژ کاری از 4.5 ولت تا 5.5 ولت است
 • مصرف برق – می‌تواند از ولتاژ 3 ولت در فرکانس 1 مگاهرتز در 25 درجه سانتیگراد استفاده کند

برنامه‌های کاربردی ATmega16

به دلیل ویژگی‌های پیشرفته، میکروکنترلر ATmega16 دارای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی است. این یک کامپیوتر کوچک است. در اینجا برخی از برنامه‌های ATmega16 وجود دارد.

ATmega16 عمدتا در سیستم‌های تعبیه شده، تجهیزات پزشکی. دستگاه‌های اتوماسیون خانگی. دستگاه های اتومبیل، اتوماسیون صنعتی، لوازم خانگی، سیستم های امنیتی و دستگاه‌های کنترل دما. سیستم های کنترل موتور، پردازش سیگنال دیجیتال، سیستم های رابط محیطی و پروژه‌های مبتنی بر آردوینو و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

ATmega16 محبوب‌ترین و جدیدترین کنترلر در میکروکنترلرهای سری AVR است. نسخه پیشرفته ای از دسته میکروکنترلرها است. ATmega16 دارای شش نوع حالت خواب مختلف است. این موارد برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی هنگام شروع کار بسیار مفید هستند. این یک واحد حافظه عظیم است. که برای انجام عملیات در مدت زمان کوتاه بسیار کافی است. و ما می‌توانیم پروژه هایی با رابط ATmega16 مانند، رابط ماژول GSM با ATmega16. رابط ماژول GPS با ATmega16، رابط ماژول بلوتوث با ATmega16، رابط سنسور دما با ATmega16. رابط ماژول Wi-Fi با ATmega16 و موارد دیگر.

مشخصات:

جدول زیر به طور کلی مشخصات میکروکنترلر AVR مگا 16 را نشان می‌دهد.

جدول مشخصات
معماری CPU معماری RISC 8 بیت
فرکانس CPU 16MHz
ولتاژ کاری (4.5V – 5.5V)
پورت های GPIO 32 پین ورودی و خروجی
وقفه ها 3
تایمر ها 3 (دو 8 بیت و یک 16 بیت)
PWM 4 CCP
ICP یک پین ICP
USART یک کانال
رابط سریال یک رابط سریال (دو سیمه)
I2C یک کانال
SPI یک کانال
JTAG دارد
Self-Programming دارد
Watchdog timer دارد
LAN ندارد
CAN ندارد
ADC 8 کانال
ماژول USART پیشرفته 1 کانال
SRAM 1Kb
FLASH (Program Memory) 16Kb
EEPROM 512 bytes
مقایسه کننده 1
پکیج‌ها PDIP (40-Pins), TQFP (44-Pins) & MLF (44-Pins)

دانلود

جهت نمایش لینک دانلود فیلدهای درخواستی را پر کنید.
×