آی سی درایور موتور L298

آی سی درایور L298 هماهنگ با استاندارد TTL است و معمولا در راه اندازی موتور های DC و پله ای کاربرد دارد. این IC دو کانال دارد که هر کانال برای چپ گرد و راست گرد کردن یک موتور DC کافی است. هر کانال دارای یک پایه فعال ساز می باشد که با استفاده از آن می توان ولتاژ و جریان کانال مربوطه را قطع و وصل کرد (پایه ENABLE) . از این پایه معمولا برای کنترل سرعت موتور استفاده می شود.

امیتر ترانزیستور های پایین آورنده با هم به یک پایه متصل شده اند که از این پایه برای اندازه گیری جریان استفاده می شود (پایه CURRENT SENSING) و هر کانال یکی از این پایه ها دارد. این پایه ها باید از طریق یک مقاومت با اهم پایین (حدود ۰٫۵ اهم) به زمین متصل شوند. ترتیب پایه های این ای سی درایور به صورت زیر می باشد:

ویژگی‌ها:

  • ولتاژ عملیاتی درایور تا 46 ولت
  • بیشترین جریان مستقیم تا 4 امپر
  • دارای ولتاژ اشباع پایین
  • محافظ حرارتی بالایی دارد
  • ورودی منطقی 0 تا 1.5 ولت دارد. (در نتیجه میزان نویز پذیری آن کم است)

اتصال موتور به ای سی درایور l298 :

مدار زیر نحوه اتصال موتور به ای سی درایور l298 را نمایش می‌دهد. در این مدار پایه های حسگر جریان (CURRENT SENSING) به زمین متصل شده‌اند که با روش‌هایی می‌توان توسط این پایه‌ها جریان مصرفی موتور را کنترل کرد.

همچنین کنترل سرعت را می‌توان به روش مدولاسیون پهنای پالس (PWM) و اعمال فرکانس به پایه‌های 6 و 11 انجام داد که با اعمال ولتاژ 5 ولت موتور روشن و با اعمال 0 ولت موتور خاموش می‌شود. در صورت استفاده نکردن از PWM باید این پایه‌ها به 5 ولت متصل شوند و در نتیجه موتور با حداکثر سرعت گردش خواهد نمود.

دانلود

جهت نمایش لینک دانلود فیلدهای درخواستی را پر کنید.
×