هوشمندسازی خانه ‌ها و تاثیر آن در افزایش رفاه در زندگی

هنگام خروج از منزل رفتن به مسافرت‌های چند روزه ممکن است انسان را بارها با نگرانی‌ها و تردید مواجه کند. آیا گاز را خاموش کرده‌اید؟ آیا دزدگیر را فعال کرده‌اید؟ وسایل برقی روشن هستند؟ و بسیاری سؤال‌های دیگر که ممکن است ذهن شما را درگیر کند. با داشتن خانه‌ای هوشمند می‌توانید با نگاه به گوشی هوشمند یا کامپیوتر شخصیتان به همه نگرانی‌هایتان پایان دهید. با هوشمندسازی خانه به کمک هوش مصنوعی می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید و در صورت لزوم شرایط را کنترل کنید.

هر وسیله‌ای برقی در خانه می‌تواند در شبکه خانگی شما و به دستور شما قرار گیرد. چه آن فرمان را از طریق صدا، کنترل از راه دور، کامپیوتر و یا تلفن هوشمند صادر کنید، خانه واکنش نشان داده و دستورات را انجام می‌دهد. برنامه‌ها مربوط به روشنایی، امنیت خانه، سینمای خانگی و این قبیل موارد است.

هوشمندسازی به چه صورت است؟

خانه هوشمند لزوما تشکیل شده از مجموعه وسایل هوشمند نیست، بلکه شامل مواردی است که برای ایجاد یک شبکه از راه دور قابل کنترل، با یکدیگر در تعامل هستند. همه دستگاه‌ها توسط یک کنترل‌گر اصلی کنترل می‌شوند، که اغلب به آن، هاب (Hub) هوشمند گفته می‌شود. هاب خانگی یک دستگاه سخت‌افزاری است که به‌عنوان نقطه اصلی سیستم خانه هوشمند عمل می‌کند و قادر به حس کردن، پردازش داده‌ها و ارتباط از راه دور است. این برنامه تمام برنامه‌های مختلف را به یک برنامه خانه هوشمند متصل می‌کند که توسط صاحب خانه قابل کنترل است.

این فناوری خانه هوشمند، که اغلب به عنوان اتوماسیون منزل نیز شناخته می‌شود. امکان کنترل دستگاه‌های هوشمند را توسط یک نوع برنامه فراهم می‌سازد به این ترتیب امنیت، راحتی و حتی کنترل راندمان انرژی را می‌توان برای صاحبان خانه فراهم ساخت. تلفن هوشمند و یا دستگاه‌‌های شبکه دیگر به دستگاه‌های با قابلیت اتصال به اینترنت ارتباط برقرار می‌کنند. و به این ترتیب داده‌های مصرف کننده را بین خود به اشتراک می‌گذارند و اقدام به خودکارسازی براساس دستورات و ترجیحات صاحب‌خانه می‌کنند.

هوشمندسازی
هوشمندسازی

نمونه‌هایی از فناوری‌ خانه هوشمند

  • تلوزیون‌‌های هوشمند برای دسترسی به محتوا از طریق برنامه‌ها، از جمله فیلم و موسیقی به صورت خودکار و پس از برنامه‌ریزی، به اینترنت متصل می‌شوند. برخی از تلویزیون‌ها همچنین قابلیت تشخیص صدا و یا حرکات را نیز دارند.
  • سیستم‌های روشنایی هوشمند علاوه بر اینکه از راه دور و به صورت سفارشی قابل کنترل هستند می‌توانند تشخیص دهند که ساکنین در اتاق هستند و درصورت نیاز نور را تنظیم ‌کنند. همچنین می‌توانند خود را براساس دردسترس بودن نور تنظیم کنند.
  • ترموستات هوشمند به کاربران این امکان می‌دهد تا دمای خانه را برنامه‌ریزی، نظارت و از راه دور کنترل کنند. این دستگاه‌ها همچنین رفتارهای صاحبان خانه را دنبال کرده و به صورت خودکار تنظیمات را تغییر می‌دهند تا حداکثر راحتی و کارایی را در اختیار ساکنان قرار دهند. ترموستات‌های هوشمند همچنین می‌توانند مصرف انرژی را گزارش دهند و از این طریق تغییر الگوی مصرف را به کاربران یادآوری کنند.
  • با استفاده از قفل‌ هوشمند و درهای پارکینگ، کاربران می‌توانند دسترسی دیگران را به فضای داخلی مجاز و یا ممنوع کنند. همچنین قفل‌های هوشمند می‌توانند نزدیک بودن ساکنان را تشخیص دهند و هنگام ورود بصورت خودکار درب‌ها را برای آن‌ها باز کنند.
  • با دوربین‌های امنیتی هوشمند، ساکنان می‌توانند خانه‌های خود را هنگام استراحت و یا در ایام تعطیلات بازبینی و کنترل کنند. دقت دوربین‌ها به قدری است که می‌توانند تفاوت بین ساکنان، مهمانان و حتی حیوانات اهلی را با سارقین تشیخص داده و درصورت مشاهده رفتار مشکوک بلافاصله گزارش دهند.
  • می‌توان با فیدرهای متصل به طور خودکار از حیوانات خانگی مراقبت کرد. با استفاده از تایمرهای متصل گیاهان منزل را آبرسانی نمود.
  • هوشمندسازی خانه‌ها همچنین می‌تواند هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه آسیب‌های احتمالی را کاهش دهد. به طور مثال سیستم‌های خانگی ممکن است یک فشار الکتریکی را احساس کنند و لوازم برقی را خاموش کنند.

مزیای هوشنمدسازی

از مهمترین مزایای اتوماسیون منزل و هوشمندسازی خانه‌ها ایجاد آرامش خاطر برای صاحبان‌خانه است و به آنها این امکان را می‌دهد که منزل خود را حتی از راه دور نیز کنترل کنند. این امکانات حتی برای افراد مسن نیز بسیار سودمند است. چه بسا به دلیل عدم‌کنترل شرایط و نیاز به مراقبت‌های خاص ممکن است. بسیاری از افراد کهنسال و یا ناتوان به مراکز مراقبت منتقل شوند. اما با استفاده از خانه‌های هوشمند امکان مراقبت از آنها در منزل نیز فراهم می‌شود.

اتوماسیون خانگی و یا هوشمندسازی خانه همچنین می‌تواند باعث بهبود بهره‌وری انرژی نیز شود. یک سیستم خانه هوشمند می‌تواند رفتارهای شما را بررسی کرده و به شما این اطمینان خاطر را دهد که در زمان ورود به خانه از محل کار، منزل خنک شده و یا به دمای مطلوب شما در خواهد آمد. در مورد سایر وسایل نیز به همین صورت است. به این ترتیب با استفاده صحیح از انرژی علاوه بر دریافت وضعیت مطلوب از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری نموده و همچنین در هزینه‌های قبوض آب و برق نیز صرفه‌جویی می‌شود.

به عنوان مثال یک ساختمان هوشمند می‌تواند با استفاده از سنسورهایی که تعداد ساکنان یک منزل را تشخیص می‌دهد، دمای مناسب هوا را تنظیم کرده و هزینه‌های انرژی را کاهش دهد. ساختمان‌های هوشمند همچنین می‌توانند به شبکه هوشمند متصل شوند. در اینجا قسمت‌های مختلف ساختمان هوشمند و شبکه‌ الکتریکی می‌توانند صحبت کنند و یا به فرمان‌ها گوش دهند. با استفاده از این فناوری‌ها می‌توان از مزایای نگهداری‌ پیش‌بینی کننده استفاده کرد. به‌عنوان مثال مسئولین خدمات ساختمان هنگامی که به سنسورهای مختلف دسترسی داشته باشند می‌توانند درصورت لزوم شرایط را به خوبی کنترل کنند و حتی برای تشخیص خرابی هر قسمت و تعمیر آنها نیز به موقع اقدام نمایند.

دیگر مقالات رباتیک را در سایت پیشنام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دانلود

جهت نمایش لینک دانلود فیلدهای درخواستی را پر کنید.
×