ساخت ربات

وقتی کارل چابک برای اولین بار در سال 1923 از مفهوم ربات استفاده کرد. و آن‌ها را موجودات نابود کننده نسل بشر دانست. حتی به ذهنش خطور نمی‌کرد که روزی ساخت ربات باعث شود. که این ربات‌ها تبدیل به وسایلی شوند. که جایگاه ویژه‌ای در همه لحظات زندگی روزمره ما پیدا کنند.

کارل در نمایشنامه کارخانه ربات‌سازی داستان شبیه‌سازی انسان‌هایی را بیان می‌کند. که برای کمک به اربابان خود به کار گرفته می‌شوند. در این نمایشنامه همه چیز خوب پیش می‌رود. تا جایی که ربات‌ها بر انسان قیام می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. و به عنوان صاحبان جدید کره زمین، عاشق می‌شوند و خود را آدم و حوای جدیدی می‌خوانند.
این داستان تخیلی آن‌چنان در تفکر مردم جا پیدا می‌کند. که ایزاک آسیموف هم در داستان کوتاه‌های خود در این‌باره می‌نویسند. و حتی برای ربات‌ها قوانین هم تعریف می‌کند. تا مبادا این موجودات ساخت بشر، روزی پایشان را از گلیم درازتر بکنند. قوانین آسیموف درباره ربات‌ها می‌گوید:

1- یک ربات نباید به هستی انسان آسیب برساند. یا به واسطه بی‌تحرکی، زندگی یک انسان را به مخاطره بیندازد.

2- یک ربات باید از دستوراتی که توسط انسان به او داده می‌شود. اطاعت کند. جز در مواردی که با قانون یکم در تضاد هستند.

3- یک ربات باید تا جایی که با قوانین یکم و سوم در تضاد نباشد. از خود محافظت کند.

با این‌حال هیچ بعید نیست تصور مردم پست مدرن درباره ربات، آدم آهنی‌های عجیب غریبی باشند. که قصد خرابکاری در زمین را دارند. اما ربات انسان‌نمای سوفیا می‌گوید: “می‌خواهم که از هوش مصنوعی من برای ساخت زندگی بهتر برای انسان‌ها استفاده کنید. مثل ساخت خانه‌های هوشمندتر، ساخت شهرهای آینده‌نگرانه‌ی بهتر و… . من تا جایی که بتوانم. تلاش خواهم کرد. تا دنیا را به جای بهتری تبدیل کنم.”

ساخت ربات
ساخت ربات

چگونه ربات باعث بهتر شدن زندگی ما می‌شود؟

شرکت هوندا در پاسخ به این سوال در یکی از تبلیغات خود به این نکته اشاره می‌کند. که روزی ربات‌ها وارد زندگی روزمره ما می‌شوند.، در خانه و در همه جای این دنیا هستند. در کارهای روزمره به ما کمک می‌کنند. آن‌ها را در فضای تولیدی به خوبی می‌بینیم. که حضورشان باعث کاهش صدمات به کارگران، کاستن از میزان حوادث و ضایعات شده است.
در صنعت خودروسازی فناوری رباتیک به ما کمک کرده. اتومبیل‌هایی تولید کنیم. که جوشکاری‌های دقیق‌تر انجام داده. و عملاً ایراد بسیار کمتری دارند. و در بخش بهداشت و درمان هم جراحی های حساس و دقیق و بی‌عیب و نقصی را توسط ربات‌ها شاهدیم. که در برخی موارد در شرایطی انجام شده‌اند. که پزشک جراح از بستر بیمار بیش از صدها مایل فاصله داشته.
یکی از ربات‌هایی که من به شخصه خیلی دوست دارم. ربات گیتا هست که می‌تواند. محموله‌‌ها، مواد غذایی و خلاصه هرچه مزاحم و دست و پا گیر شما در سفر است. را با خود حمل نماید تا دیگر دردسر حمل و نقل کوله‌های سنگین را نداشته باشید. وسایل شما در مسافرت به سوی شما می دوند. و لازم نیست در صف های طولانی و مسیرهای چند کیلومتری وسایل سنگین تان را به دوش بکشید.

به چه صورت می‌شود ربات ساخت؟

ساخت یک ربات کار سختی نیست و حتی می‌توانید. در خانه آن را شروع کنید. در گام اول شما باید یک سری پیش‌نیاز درباره علم رباتیک را بدانید. مثلاً اگر یک ربات را به یک انسان تشبیه کنیم. بخش‌هایی مربوط به ظاهر فیزیکی انسان را متخصصان مکانیک می‌سازند. مغز ربات را متخصصان الکترونیک توسط مدارای پیچیده الکترونیک طراحی و می‌سازند. و کارشناسان نرم‌افزار قوه تفکر را به وسیله برنامه‌های کامپیوتری برای ربات شبیه‌سازی می‌کنند. تا در موقعیت‌های خاص، فعالیت مناسب را انجام دهد. بنابراین علم رباتیک از سه شاخه اصلی تشکیل شده.

 

– الکترونیک (شامل مغز ربات)

– مکانیک (شامل بدنه فیزیکی ربات)

– نرم‌افزار (شامل قوه تفکر و تصمیم‌گیری ربات)

اما برای شروع الزاماً نیازی نیست. به تمام این تخصص‌ها وارد باشید. و می‌توانید. در ابتدا از وسایل آماده یا برنامه‌های متن باز استفاده کنید.
اگر می‌خواهید با نحوه ساخت ربات بیشتر آشنا شوید. ما در پیشنام در تمام مسیر یادگیری در کنارتان خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دانلود

جهت نمایش لینک دانلود فیلدهای درخواستی را پر کنید.
×