ربات سالتو چیست؟

ربات سالتو Salto، رباتی است متحرک که می‌تواند روزی در ماموریت‌های جست‌وجو و نجات به کار بیاید. Salto، رباتی است که مدل حرکت کردن‌اش شبیه به مدل حرکات یک کودک سه ساله‌ای است که دنبال شکلات می‌دود. این ربات‌ بسیار شبیه به ربات سالتو دانشگاه برکلی کالیفرنیا می‌باشد.

 سالتو در آزمایشگاه بیو میمیک طراحی و ساخته و نام آن از ابتدای کلمات Saltatorial Locomotion on Terrain Obstacles  گرفت. و به معنی رباتی که می‌تواند حرکات پرشی و جهشی انجام بدهد.

دکتر دانکن هالدین، استاد رباتیک دانشگاه برکلی معتقد است: «سالتو‌ یک ربات جدیدی است. که برای مطالعه روی حرکت پریدن طراحی شد. بر خلاف ربات های قبلی که مدت زیادی طول می‌کشد. تا بتوانند خیلی جزئی به بالا حرکت کنند، سالتو جهش‌ها و پرش‌های زیادی دارد. و می‌تواند یکی پس از دیگری بپرد. آخرین پیشرفتی که درباره سالتو داشتیم استفاده از مجموعه‌ای از پروانه‌ها در آن بود که حرکت سالتو را متعادل می‌کرد تا بتواند در اطراف یک اتاق به راحتی حرکت کند.»

"<yoastmark

ایده این ربات

هالدین معتقد است. پس از بازدید از سایت آموزش و پرورش و بررسی ماموریت‌های جست‌وجو. و نجات شهری در نزدیکی منلو پارک کالیفرنیا، این ایده یعنی ساختن ربات سالتو ۹۸ گرمی به ذهنش خطور کرده. هالدین می‌گوید: «من می‌خواستم یک ربات کوچکی بسازم که بتواند. به سرعت در محیط‌های پیچیده مانند ساختمان‌های فروریخته حرکت کند. کاربرد عمومی داشته. و برای سیستم‌های کوچک رباتیک مناسب باشد. با استراتژی جدید پریدن، شما می‌توانید. یک ربات را که وزن کمی هم دارد در محیط‌های انسانی حرکت بدهید.»

عملکرد سالتو

سالتو از طریق دو راننده کوچک کنترل می‌شود. که به صورت هم جهت یا در خلاف جهت یکدیگر رانندگی می‌کنند. انتخاب نوع حرکت بستگی دارد به نیازی که از ربات داریم. اما به طور کلی مسیرهای حرکتی سالتو در فضای سه‌بعدی است. و حتی در هوا نیز می‌توانیم. آن را کنترل کنیم.

جاستین ییم، یکی از محققان این پروژه، معتقد است: «ما اکنون ربات سالتو را از دیوارها و یا روی سطح زمین پرش و جهش می‌دهیم. و این کار را به صورت مانورهای عملیاتی به انجام می‌رسانیم. من در حال حاضر روی بهبود کنترل سالتو کار می‌کنم. بارها کنترل فرود، حرکت و پرش این ربات را از روی دیوار و یا موانع دیگر کنترل و بررسی کرده‌ام. این کار بسیار هیجان انگیزی است.»

ساختار ربات سالتو

ساختار ربات سالتو شامل: یک پایه، یک پایه میله، یک چرخ واکنش و یک جفت پیشراننده کوچک فن که برای تعادل و ثبات است.

برای پیگیری از خبرهای رباتیک به قسمت اخبار پیشنام در سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دانلود

جهت نمایش لینک دانلود فیلدهای درخواستی را پر کنید.