ربات خدماتی چیست؟

وقتی به ربات خدماتی فکر می‌کنید، چه چیزی به ذهنتان می‌رسد؟ شاید به ربات کوچکی که زباله‌ها را جمع‌آوری می‌کند فکر کنید. یا شاید به یک روبات کاوشگر دورافتاده فکر می‌کنید که سطح مریخ را می‌گرداند و به دنبال نشانه‌هایی از حیات می‌گردد.

معمولاً با انجام تمیزکاری، کارهای کسل‌کننده، سخت، خطرناک یا تکراری به انسان کمک می‌کنند. آنها معمولاً مستقل هستند و یا توسط یک سیستم کنترل داخلی با گزینه‌های لغو دستی کار می‌کنند. اصطلاح ربات‌ خدماتی تعریف فنی دقیقی ندارد. سازمان بین المللی استاندارد، ربات خدماتی را به عنوان رباتی تعریف می‌کند که «وظایف مفیدی را برای انسان یا تجهیزات به استثنای کاربردهای اتوماسیون صنعتی انجام می‌دهد».

روبات های خدماتی بر اساس کاربری شخصی یا حرفه‌ای دسته‌بندی می‌شوند. آنها دارای اشکال و ساختارهای بسیاری و همچنین حوزه‌های کاربردی هستند.

بزرگترین باورهای غلط در مورد ربات خدماتی

تصورات غلط زیادی در مورد ماهیت ربات خدماتی وجود دارد. ربات ها در اشکال و اندازه‌های مختلف هستند و مجموعه وسیعی از وظایف را انجام می‌دهند. برخی از روبات های خدماتی بسیار انعطاف پذیر هستند. و برخی فقط می توانند یک کار بسیار خاص را انجام دهند. برخی از این باورهای غلط بزرگ در مورد روبات‌های خدماتی:

ربات‌ خدماتی شبیه مردم هستند

یکی از تصورات اشتباه عمده در مورد ربات ها طراحی آن‌هاست. ممکن است در گذشته ربات خدماتی را دیده باشید که دارای ویژگی‌های انسان‌نما بود. همچنین ممکن است رفتار انسان را برای انجام وظایفی که یک انسان به طور معمول انجام می‌دهد تقلید کرده باشد.

با این‌حال، ظاهر انسان‌نما برای ربات الزامی نیست. ربات های خدماتی ممکن است دو پا داشته باشند یا ممکن است مانند یک چمدان با چهارچرخ به نظر برسند. حتی ممکن است پرواز کنند.

ربات‌ خدماتی همه مشاغل را خواهند گرفت

متأسفانه، بسیاری از مردم بر این باورند که یک ربات‌ خدماتی در نهایت می‌تواند جایگزین آنها شود. ربات های خدماتی در حال حاضر در تولید، مراقبت‌های بهداشتی و حمل و نقل رایج شده‌اند. آنها در مهمان نوازی، پذیرایی، و آشپزخانه نیز به کار خود ادامه می‌دهند.

برخی از کارگران احساس می‌کنند که ربات ها کارهای پردرآمد را بر عهده خواهند گرفت. ربات ها در انجام کارهای تکراری و خسته کننده که اغلب کم درآمدترین مشاغل روی زمین هستند، بهترین هستند. علاوه بر این، پیاده‌سازی یا نگهداری ربات ها ارزان نیستند، بنابراین شرکت‌هایی که می‌خواهند آن‌ها را پیاده‌سازی کنند، باید برای سرمایه‌گذاری قابل توجهی آماده باشند.

ربات خدماتی

ربات خدماتی ناامن است

کارگران اغلب نگران هستند که آیا ربات های خدماتی ایمن هستند یا خیر. آنها می‌توانند سنگین باشند، به خصوص هنگام حمل محموله‌های بزرگ. برخی احساس می‌کنند که با وجود همه برنامه‌نویسی و حسگرها، نمی‌توانند کاری را که یک ربات خدماتی قرار است انجام دهد، کنترل کنند. که می تواند با بی احتیاطی به یک کارگر انسانی آسیب برساند.

با این حال، این ربات‌ خدماتی طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که به طور مستقل و ایمن در اطراف انسان کار کنند. آنها حتی می‌توانند کارهایی را انجام دهند که برای انسان خطرناک است، مانند کار با مواد شیمیایی خطرناک یا ورود به محیط‌های ناامن. ISO قوانین ایمنی را برای ربات ها ایجاد کرده است که انسان را از آسیب احتمالی محافظت می‌کند، در حالی که کارفرمایان ارزیابی‌های ریسک گسترده‌ای را برای اطمینان از ایمن بودن محیط کار انجام می‌دهند.

ربات خدماتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دانلود

جهت نمایش لینک دانلود فیلدهای درخواستی را پر کنید.
×