آشنایی با ربات جنگجو

در حال حاضر دنیای ربات ها بسیار گسترده شده است و از ربات‌ها استفاده‌های مختلفی می‌شود، علاقه به ربات نیز افزایش پیدا کرده است. ربات ها انواع مختلفی دارند؛ ربات جنگجو یک نوع از ربات‌ها است که بسیار جذاب هم است. از ربات های جنگجو در مسابقات استفاده می‌شود که چند ربات به مبارزه با همدیگر می‌پردازند؛ البته کاربرد ربات جنگجو در میدان جنگ واقعی نیز پروژه‌ای است که شاید در سال‌های نه چندان دور محقق شود.

ربات جنگجو چیست؟

در حقیقت ربات ها دستگاه الکترومکانیکی هستند. که مجهز به نرم‌افزار هوشمند به منظور جایگزینی و کمک به انسان برای انجام وظایف گوناگون هستند.در واقع یک ماشین هوشمند است. که برای انجام دادن دستورهای مختلف، روی آن برنامه‌ریزی انجام می‌گیرد. ربات ها کاربردهای متفاوتی دارند از کاربردهای علمی و تحقیقاتی تا کاربردهای سرگرمی و مسابقه‌ای، ربات ها همچنین انواع مختلفی دارند یکی از ربات ها ربات جنگجو می‌باشد، رباتی است که با بقیه ربات‌های جنگجو مبارزه می‌کند، ربات بیشتر جنبه آموزشی دارد. باید استحکام و قدرت بیشتری داشته باشد، تا بتواند رقیبان خود مبارزه می‌کند.

در میدان واقعی جنگ، این ربات یا ربات‌های آدمکش از جمله ربات‌هایی هستند که مستقل از انسان هدف خود را انتخاب می‌کنند و با آن وارد جنگ می‌شوند، امروزه چنین ربات‌هایی وجود ندارد ولی پیشرفت در رشته رباتیک می‌تواند این امر را به واقعیت تبدیل کند. مقاومت در برابر ضربات ربات دیگر، ربات سنگین، حرارت بالا و ضربه‌های دیگر در ربات های جنگ‌جو بسیار مهم و لازم است.

ساخت ربات جنگجو

ساخت ربات شامل قطعات رباتیک همچون گیربکس پلاستیکی، شاسی ربات، موتور و سازه‌های پلاستیکی و غیره می‌باشد. با به کارگیری خلاقیت می‌توان مرحله به مرحله ربات جنگجو را ساخت.

ویژگی ربات جنگجو

 • وزن آن باید حداکثر ۳۰ کیلوگرم باشد.
 • ربات‌ باید در ابتدای مسابقه در یک مربع ۶۰*۶۰ سانتی متری قرار بگیرد.
 • ربات‌ها نمی‌توانند دارای ولتاژ کاری بیشتر از ۱۶ ولت باشند.
 • باید کنترل ربات‌ها به شکل بی‌سیم باشد.
 • استفاده از وسایل پرتابی، آتش‌زا، اسپری، مایعات و… در ربات‌ها ممنوع است.
 • تیم‌ها می‌توانند دوربین یا سنسور خود را قبل از مسابقه نصب کنند.

ربات‌های جنگجو در مسابقات

مسابقه ربات جنگجو بسیار جذاب می‌باشد و معمولا تماشاگران زیادی را جذب می‌کند، در این مسابقات دو یا چند ربات در محیط بسته قرار داده می‌شوند و با تجهیزاتی که در اختیار دارند مانند اره، چکش و … به همدیگر حمله می‌کنند، رباتی که در آخر بتواند همه‌ی ربات ها را نابود کند، ربات برنده است. البته در این مسابقات گاهی محیط هم طوری طراحی می‌شود که ربات مجبور بشود با آن هم مبارزه کند. در مسابقه کلاس، شرکت ربات‌ها در مسابقه با توجه به وزن و اندازه ربات‌ها متفاوت است و هرکس باید در کلاس خود شرکت کند.

ربات جنگجو
ربات جنگجو

قوانین مسابقات ربات

این مسابقات دارای قوانین مختلفی هستند که به شرح زیر است:

 • این مسابقات در سه مرحله مقدماتی، نیمه‌نهایی و نهایی برگزار می‌شوند.
 • هر یک از تیم‌ها می‌تواند در زمین مسابقه، یک ربات داشته باشد.
 • مرحله نیمه‌نهایی و مقدماتی به صورت تک حذفی برگزار مس شود و در مرحله نهایی این مسابقه به صورت گروهی می‌باشد.
 • زمان مبارزه بر هر دو تیم در مسابقه، ۱۰ دقیقه است.
 • مسابقه فینال دارای دو راند می‌باشد که بعد از پایان راند اول، تیمی که امتیاز کمتری دارد حذف می‌شود.
 • در دوره اول مسابقه، دو تیم حریف با قرعه‌کشی مشخص می‌شود.
 • هنگامی که تعداد تیم‌ها فرد باشد، به قید قرعه یکی از تیم‌ها زمان استراحت دارد و در فینال شرکت می‌کند.در زمان برگزاری مسابقات، تنها ۲نفر از هر تیم می‌توانند در کنار پیست مسابقه حضور داشته باشند.
 • زمانی که داوران زمان را برای برگزاری اعلام می‌کنند، هر تیم ۲دقیقه برای حضور در مسابقه فرصت دارد درغیر این صورت به معنای انصراف تیم از مسابقه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دانلود

جهت نمایش لینک دانلود فیلدهای درخواستی را پر کنید.
×