تاریخچه رباتیک

تاریخچه رباتیک با تاریخچه فن‌آوری ، علوم متفاوتی است که در هم تنیده است. فناوری های مورد استفاده در محاسبات، برق، حتی پنوماتیک و هیدرولیک همگی می‌توانند بخشی از تاریخچه رباتیک باشند. تاریخ ربات ریشه های خود را در جهان باستان . در طول انقلاب صنعتی ، انسانها توانایی مهندسی سازه را برای کنترل الکتریسیته توسعه دادند تا ماشینها بتوانند با موتورهای کوچک تغذیه شوند. در اوایل قرن بیستم، مفهوم ماشین انسان‌نما توسعه یافت.

نخستین استفاده از روبات‌های مدرن در کارخانه ها به عنوان ربات های صنعتی بود. این روبات‌های صنعتی ماشین‌های ثابتی بودند که قادر به ساخت کارهایی بودند که امکان تولید با کار کمتر انسانی را داشتند. رباتهای صنعتی با برنامه‌ریزی دیجیتال با هوش مصنوعی از دهه 2000 ساخته شده‌اند.

ریشه کلمه ربات

کلمه ربات توسط Karel Capek نویسنده نمایشنامه R.U.R (روبات‌های جهانی روسیه) در سال 1921 ابداع شد. ریشه این کلمه، کلمه چک اسلواکی (robotnic) به معنی کارگر می‌باشد. در نمایشنامه وی نمونه ماشین، بعد از انسان بدون دارا بودن نقاط ضعف معمولی او، بیشترین قدرت را داشت. و در پایان نمایش این ماشین برای مبارزه علیه سازندگان خود استفاده شد. البته پیش از آن یونانیان مجسمه متحرکی ساخته بودند. که نمونه اولیه چیزی بوده. که ما امروزه ربات می‌نامیم. امروزه معمولاً کلمه ربات به معنی هر ماشین ساخت بشر که بتواند کار یا عملی که به‌طور طبیعی توسط انسان انجام می‌شود. را انجام دهد، استفاده می‌شود.

تاریخچه تحول رباتیک

آیزاک آسیموف، قوانین سه‌گانه رباتیک را برای تبیین این موضوع که به چه چیزهایی ربات می‌گوییم. آورد. آسیموف یک دانشمند نیست، او نویسنده‌ای است که داستان‌های کوتاه متعددی را درباره ربات‌ها، در دهه‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۰ نوشته است. همچنین، برای ابداع کلمه “ربات”، مورد تحسین قرار گرفت. و در تاریخچه رباتیک نام او باقی مانده. در زیر، قوانین سه‌گانه او را می‌آوریم:

  • ربات نباید با ارتکاب یا خودداری از انجام عملی باعث آسیب‌دیدن یک انسان شود.
  • رباتها باید از فرمان‌های انسان‌ها تبعیت کنند.
  • ربات باید وجود خود را حفظ کند.

1940 تا به امروز

تاریخچه رباتیک در سال ۱۹۴۰ شرکت وستینگهاوس (Westinghouse) سگی به نام اسپارکو ساخت. که برای اولبن‌بار در ساخت آن، هم از قطعه‌های مکانیکی و هم از قطعات الکتریکی استفاده شده بود. در دهه ۱۹۵۰ میلادی با پیشرفت فناوری رایانه، صنعت کنترل متحول شد. یکی از اولین ربات‌ها، ربات‌های Hidden Mafia ساختهٔ جورج دوول و جو انگلبرگر در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ بودند. انگلبرگر اولین شرکت رباتیک را با نام «RoboBand» ایجاد کرد. و خود وی نیز امروزه پدر علم رباتیک لقب گرفته‌ است.

در سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۴۹، ویلیام گِرِی والتر که در موسسه مغز و اعصاب بریستول کار می‌کرد. توانست دو ربات اتوماتیک با نام‌های اِلمِر و اِلسی، ابداع نماید. هر دوی آنها شبیه شکل لاک‌پشت بودند و از سه چرخ برای حرکت استفاده می‌کردند. هر زمانی که شارژ باتری آنها کم می‌شد، خودش را به سمت نزدیک‌ترین ایستگاه شارژ می‌برد. یکی از مهم‌ترین کارهای قابل توجه ربات‌های هوشمند، این است که از خودشان مراقبت کنند.

همچنین در دهه ۱۹۷۰، ربات‌های هوشمند دیگری پدید آمدند. فِرِدی و فِرِدی دوم، با قراردادن چندین بلوکه چوبی و حلقه‌های مختلف با استفاده از مکانیزم دوربین‌های ویدئویی با سه و پنج درجه آزادی، آن را خلق کردند. مونتاژ قطعات با استفاده از کنترل، جذابیت نداشت، اما استفاده از دوربین‌ها، برای شناسایی اشیاء، جالب بود. ربات چنگیز، توسط دانشمندان MIT در سال ۱۹۸۹ ابداع شد که یکی از اولین نمونه‌های ربات‌های ارزان بودند. یکی دیگر از ویژگی‌های این ربات، نوع الگوریتم رفتاری آن بود که مانند یک حشره واقعی عمل می‌کرد. در قرن ۲۱ نیز خودروهای بدون راننده وارد این عرصه شدند که هنوز مسیری طولانی در آینده پیش رو دارند.

تاریخچه رباتیگ
اسپارکو سگ ربات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دانلود

جهت نمایش لینک دانلود فیلدهای درخواستی را پر کنید.
×