آینده رباتیک

وقتی به ربات‌ها فکر می‌کنیم، ممکن است ماشین‌هایی شبیه به انسان را با الهام از داستان‌های علمی تخیلی تصور کنیم. در حالی که این نوع ماشین‌ها هنوز هم عمدتاً تخیلی هستند. امروزه بسیاری از انواع ربات‌ها در جهان کار می‌کنند. آینده رباتیک مسئله‌ای است که کنجکاوی هر انسان را برمی‌انگیزد. اینکه در آینده ربات‌ها تا کجا پیش خواهند رفت و چگونه باعث تغییر جهان خواند شد. ما در این مقاله از سایت پیشنام این مسئله را مورد بررسی قرار دادیم.

ما در اینجا، برخی اصطلاحات، مزایا و معایب استفاده از آن‌ها و نحوه شکل‌گیری آینده را بررسی می‌کنیم.

ربات چیست؟

بسیاری از ما با مفهوم ربات آشنا هستیم، اما ممکن است در تعریف آنها به عنوان یک موجودیت مجزا از انواع دیگر ماشین‌ها دچار مشکل شویم. ربات ها به دلیل نحوه تعامل آنها با جهان با سایر ماشین‌ها متفاوت هستند. آنها می‌توانند بر اساس اعمال خودشان تغییراتی در محیط اطراف خود ایجاد کنند و به دنیای اطراف خود پاسخ دهند.

رباتیک چیست؟

رشته ایجاد ربات، رباتیک است. رباتیک یک زمینه چند رشته‌ای است که در آن علوم کامپیوتر، مهندسی و فناوری همه با هم درگیر هستند. در اصل حوزه رباتیک بر ایجاد ربات‌هایی برای انجام کارهای ساده یا تکراری در مقیاس یا برای عملکرد در شرایط خطرناک که در غیر این صورت انسان‌ها قادر به کار کردن نیستند، متمرکز است.

مزایا و معایب ربات ها

رشته رباتیک راه‌حل‌هایی برای بسیاری از مشکلات مختلف ارائه می‌دهد. همانطور که خواهیم دید، آینده ربات‌ها می‌تواند دنیایی را که ما در آن زندگی می‌کنیم تغییر دهد. مزایا و معایب مختلفی در استفاده از ربات ها در دنیای مدرن ما وجود دارد:

مزایای ربات

 • می‌توانند افزایش بهره‌وری، کارایی، کیفیت و ثبات را در تنظیمات خاص ارائه دهند.
 • برخلاف انسان‌ها، ربات‌ها خسته نمی‌شوند.
 • تا زمانی که فرسوده شوند، می‌توانند همین روند را به طور مداوم تکرار کنند.
 • ربات‌ها می‌‌توانند بسیار دقیق باشند، که آن‌ها را به ویژه در ساخت میکروالکترونیک مفید می‌کند.
 • در محیط‌هایی که برای انسان ناامن هستند، می‌توانند مانند مواد شیمیایی خطرناک یا در مناطق پرتابش کار کنند.
 • مانند انسان‌ها نیازهای فیزیکی یا محیطی ندارند.
 • برخی از ربات‌ها دارای حسگرها و محرک‌هایی هستند که از انسان‌ها توانایی بیشتری دارند.

معایب ربات

 • در بعضی از صنایع، ربات جایگزین مشاغل انسانی می‌شود که می‌تواند مشکلات اقتصادی ایجاد کند.
 • در کل، ربات‌ها فقط می‌توانند کاری را انجام دهند که به آنها گفته می‌شود، به این معنی که نمی‌توانند بداهه بسازند.
 • فنآوری رباتیک کنونی به این معنی است که بیشتر ماشین‌ها مهارت کمتری نسبت به انسان دارند. و نمی‌توانند با توانایی انسان در درک آنچه که می‌توانند ببینند، رقابت کنند. اگرچه کارشناسان در حال کار بر روی توسعه ربات‌هایی هستند که می‌توانند جهان را بهتر درک کنند.
 • ربات‌هایی با کاربردهای عملی عموماً از نظر هزینه اولیه، نگهداری، نیاز به اجزای اضافی و نیاز به برنامه‌ریزی برای انجام کارگران هستند.

آینده رباتیک: آیا ربات ها جهان را تسخیر خواهند کرد؟

ربات‌ها در اطراف ما هستند، چه ماشین‌های خودکاری که وسایل نقلیه ما را جمع‌آوری می‌کنند. یا دستیاران مجازی که از رابط‌های مکالمه برای کمک به ما در خانه استفاده می‌کنند. با این حال، همانطور که دیدیم، آنها در حال حاضر برای همه زمینه‌های زندگی مناسب نیستند. اما آیا این در آینده تغییر خواهد کرد؟

ترس از تصاحب هوش مصنوعی، جایی که ماشین‌ها جایگزین انسان‌ها به عنوان هوش غالب روی کره زمین می‌شوند، که این سناریویی بعید به نظر می‌رسد. با این‌حال، شبکه تجاری PwC پیش‌بینی می‌کند که تا اواسط دهه 2030 تا 30 درصد مشاغل توسط ربات‌ها خودکار می‌شوند.

گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که موجودی ربات‌ها در سراسر جهان تا سال 2030 به 20 میلیون نفر می‌رسد و کارگران خودکار تا 10 سال آینده تا 51 میلیون شغل خواهند داشت. بنابراین، در حالی که آنها ممکن است جهان را تسخیر نکنند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ربات‌های بیشتری را در زندگی روزمره خود ببینیم.

آینده رباتیک
آینده رباتیک

چگونه رباتیک آینده را تغییر خواهد داد؟

 • طبق گزارشی، اتوماسیون و ماشین‌ها شاهد تغییری در نحوه کار ما خواهند بود. آنها پیش‌بینی می‌کنند که در سراسر جهان، کارگران ممکن است برای یافتن کار به مهارت‌های متفاوتی نیاز داشته باشند. مدل آنها نشان می‌دهد که فعالیت‌هایی که عمدتاً به مهارت‌های فیزیکی و دستی نیاز دارند تا سال 2030  18درصد کاهش می‌یابد، در حالی که فعالیت‌هایی که به مهارت‌های شناختی اولیه نیاز دارند تا 28٪ کاهش می‌یابد.
 • بسیاری از نقش‌ها به مهارت‌های اجتماعی – عاطفی نیاز دارند. به ویژه در نقش‌هایی که ربات‌ها جایگزین خوبی نیستند، مانند مراقبت و آموزش.
 • ما همچنین ممکن است ربات‌ها را به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از روال روزانه خود ببینیم. در خانه‌های ما، بسیاری از کارهای ساده مانند پخت و پز و تمیز کردن ممکن است کاملاً خودکار باشند. ممکن است ماشین‌هایی را ببینیم که می‌توانند بیشتر با جهان تعامل داشته باشند، مانند ماشین‌های خودران و دستیارهای دیجیتال که در آینده رباتیک نقش دارند.
 • رباتیک ممکن است آینده پزشکی را نیز رقم بزند. ربات‌های جراحی می‌توانند عملیات بسیار دقیقی را انجام دهند و با پیشرفت‌های هوش مصنوعی، در آخر می‌توانند به طور مستقل عمل جراحی را انجام دهند.
 • توانایی یادگیری ماشین‌ها و ربات‌ها می‌تواند طیف وسیع‌تری از کاربردها را به آنها بدهد. ربات‌های آینده که می‌توانند با محیط اطراف خود سازگار شوند، بر فرآیندهای جدید مسلط شوند و رفتار خود را تغییر دهند، برای کارهای پیچیده‌تر و پویاتر مناسب خواهند بود.
 • در نهایت، ربات‌ها این پتانسیل را دارند که زندگی ما را بهبود بخشند. علاوه بر این که بار کارهای سخت یا تکراری را به دوش می‌کشند، ممکن است بتوانند مراقبت‌های بهداشتی را بهبود بخشند، حمل و نقل را کارآمدتر کنند و به ما آزادی بیشتری برای پیگیری تلاش‌های خلاقانه بدهند.

چرا ربات‌ها و هوش مصنوعی آینده رباتیک هستند؟

رباتیک و هوش مصنوعی دو فناوری هستند که نویدبخش آینده بشریت هستند. اگرچه این فناوری‌ها هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند، اما احتمالاً در سال‌های آینده شاهد پیشرفت‌های بیشتری خواهیم بود زیرا محققان به بررسی کاربردهای بالقوه آنها ادامه می‌دهند. در اینجا پنج دلیل وجود دارد که چرا رباتیک و هوش مصنوعی آینده ما هستند:

 • آنها این پتانسیل را دارند که به طور قابل توجهی کیفیت زندگی ما را در زمینه‌هایی مانند آموزش و حتی در خانه بهبود بخشند. ربات های انسان نما در حال تقویت فرآیند یادگیری شخصی هستند. و در حالی که در خانه هستند، می‌توانند کارهایی مانند جاروبرقی و آشپزی را انجام دهند.
 • می‌توانند نقشی محوری در حل بسیاری از مبرم‌ترین مشکلات جهان، مانند تغییرات آب و هوا، ناامنی انرژی و چالش‌های مراقبت‌های بهداشتی ایفا کنند.
 • آنها را می توان برای خودکار کردن بسیاری از کارهای خسته کننده و تکراری که در حال حاضر در زندگی روزمره خود انجام می دهیم استفاده کرد و زمان و انرژی را برای کارهای خلاقانه تر آزاد می کند.
 • آنها همچنین ابزارهای جدیدی را برای درک بهتر و محافظت از دنیای طبیعی اطراف خود در اختیار ما قرار می‌دهند و به ما کمک می‌کنند آینده‌ای پایدارتر برای خود و نسل‌های آینده ایجاد کنیم.
 • آنها به ما نوید یک جامعه عادلانه‌تر و عادلانه‌تر را می‌دهند که در آن هر کس بدون در نظر گرفتن پیشینه یا شرایط خود، این فرصت را داشته باشد. تا به حداکثر توان خود دست یابد.

نتیجه‌گیری

رباتیک و هوش مصنوعی مطمئناً این قدرت را دارند که دنیای ما را متحول کنند و به ما کمک می‌کنند تا با اعتماد به نفس و خوش‌بینی بیشتر در آینده‌ای که به سرعت در حال تغییر است حرکت کنیم. چه این فناوری‌های نوظهور را بپذیریم و چه در مقابل آن‌ها مقاومت کنیم. آنها بدون شک اینجا هستند و نقش مهمی را در زندگی همه ما ایفا خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دانلود

جهت نمایش لینک دانلود فیلدهای درخواستی را پر کنید.
×